Tarihin Eski Bira Türlerinden Biri ‘Porter’

Tarihin eski bira türlerinden biri olan Porter aynı zamanda ingilizlerin en eski Ale tipi bira türü olarak da bilinir. Rivayete göre 1700’lü yılların başında Londra’lı bir biracı taze ve yıllandırılmış biraları bir fıçıda karıştırıp uygun fiyata müşterilerine sunar ve bu karışıma “Porter” denilmeye başlanır.

Kökeni ne olursa olsun 1726 yılına gelindiğinde Porter türü Londra’da yaygınlaşmaya başlamıştır. Anlamı ingilizce hamal, ücretle yük taşıyan kimse olan Porter, erken sanayi devrimini savunmak için Londra’ya göç eden işçiler tarafından benimsenmiştir. 1780 yılına gelindiğinde İngiltere’nin en büyük işletmecileri Porter üreten bira evleri olmuştur, öyleki bazı bira evlerinin bankalar kadar değeri vardı.

Porter’ın gelişimi sanayi devriminin muazzam kentsel büyümesine denk gelmiştir. Tür bira fabrikalarında endüstriyel olarak üretilen ilk bira olmuştur. Ayrıca ürün grupları ve markalar gibi günümüzde yaygın olan pazarlama stratejilerinden yararlanılmıştır.

Porter köken itibariyle ucuz kahverengi maltlardan yapılmaya başlanmıştır. Doğrudan odun ateşinde kurutulan malt biraya isli ve dumansı bir tat vermiştir. 1770’li yıllarda yaşanan teknolojik gelişmeler Porter’ın kahverengi malt yerine Pale malt kullanmasını daha uygun maliyetli hale getirmiştir. Bira üreticileri tariflerini Pale malt ve az miktarda kahverengi malt kullanarak güncellemiştir. Fakat bu da biranın rengine etki etmiş koyudan soluk “pale” renge dönüş gerçekleşmiştir. Bu kısmı çok ilginç fakat bazı üreticiler biranın her zamanki gibi sert, ‘güçlü’ olduğunu göstermek için biraya Afyon, Kenevir ve Hindistan’da balıkçılar tarafından balıkları sersemletmek için kullanılan bir meyve suyu kullanmışlardır. (Dipnot:Tabi günümüzde bunların hiçbiri kullanılmamaktadır)

Porter üretimi, 1817’de Daniel Wheeler malt kavurma tamburunu ‘dram’ını icat ettiğinde devrim yarattı. Bu yöntemle tahıl yanmadan siyah malt üretilebildi. Bu, bugün evde ve endüstriyel üretimlerde kullanılan siyah maltlardır.

Malt Tamburu
Malt Tamburu

Siyah malt, Porter bira ikilemini çözmüştür. Artık Porter tarifinin% 90’ı için uygun maliyetli pale malt kullanılmaya başlanmış, siyah maltın az bir miktarı kullanılarak orjinal porter rengi yakalanmıştır.

Modern English Porter, malt kavurma tamburu önceki dönemin günümüz halidir. Herhangi bir siyah malt olmadan yapılan English Porter yanık, fındık, karamel aromalarının hissedildiği düşük şerbetçi otu profiline sahip orta derecede kavruk notaların hissedildiği düşük miktarda maltsı ve bitter aromalarda dengede olan bir biradır.

English Porter (www.cicerone.org)

Siyah malt kullanılarak üretilen Porter ise bugün Amerikan Porter olarak bilinir, çünkü bu tür ABD’de İngiltere veya İrlanda’ya oranla daha yaygın olarak üretilir. Modern İngiliz Porter’ın aksine, American Porter’ın tarifinde siyah malt kullanılmaktadır. Bu, karamel veya çikolata notalarının eşlik edebileceği önemli bir lezzet aroması yaratır. Bununla birlikte, orta ile yüksek derecede bir acılıkla tatlı aromaların dengelendiği bir türdür.

American Porter (www.cicerone.org)

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s