Milano Bira Turu

 • İtalya deyince birçoğumuzun aklına şarap gelir. Fakat bilinenin aksine bu ülkede kraft biraya ilgi son yıllarda büyük ölçüde artmıştır. Bunlara paralel olarak yerel üretici sayısında gözle görülür bir artış olmuştur; tüm bu olumlu gelişmelere rağmen İtalya’da biradan alınan verginin yüksek oluşu, -dolayısıyla bira fiyatlarının fazla olması- (şarap lobisinin ve büyük tekel bira üreticilerin de bunu desteklemesi), belki de ürün kalitesi açısından ülkenin Avrupa’nın diğer büyüklerinin (İspanya, İngiltere, Almanya, Hollanda, Belçika) gerisinde kalışının bir nedenidir. Yine de bardağın dolu tarafından bakarak yazıya devam etmek daha önemli…
 • Bu yazıda İtalya’nın en önemli şehirlerinden biri olan Milano’da bira adına gidilebiecek mekanları derledim:
 • Lambiczoon

  Adres: Via Friuli 46, Milano, İtalya.

  Ulaşım: Bar merkeze biraz uzak. 16 numaralı Via Monte Velino tramvayını kullanarak mekana ulaşım sağlanabilir. Via Comelico durağında inilmesi gerek, yürüme mesafesi ise 90 metre.

  Lambic türü birayı seviyorsanız ya da yeni tatlara açıksanız uğranılması gereken yerlerden biri Lambiczoon. Mekanda fıçı çeşitlerinin yanında 50’den fazla farklı lambic türü bira bulabilmek mümkün. Eğer ipa, stout, belgian ale gibi türleri de tatmak istiyorsanız fıçıda bu türler de mevcut. Yalnız fıçıdaki biralardan sadece lambic türündekileri tadım bardağında alabiliyorsunuz; diğerleri 0.3-0.5 litre arası bardaklarda servis ediliyor. Biranın yanında atıştırmalık ve hamburger servisi de var.

  Sloan Square

  Adres: Piazza Cadorna 2 Milano, İtalya

  Ulaşım: Mekan Cadorna metro istasyonuna çok yakın. Hem M1 hem de M2 metro ağıyla ulaşım mümkün.

  Sloan Squarre’de 24 çeşit fıçı bira var ve bunun yanında kutu bira çeşitleri de mevcut; biraların çoğu avrupa ve dünyanın en önemli bira evlerinden. Barda bulunan şişe biraların satışı yok ve bunlar mekan sahibine ait. Bira fiyatları 5 ile 10 euro arasında değişiyor. Barda tadım seti şeklinde sunum yok sadece 0.2 ve 0.33’lük sunumlar mevcut. İşin en ilginç tarafı ise burada italyan kraft biralarına ulaşabilmeniz mümkün değil.

  Pazzeria

  Adres: Piazza Bande Nere 2 Ang. Viale Caterina Da Forli, Milano, İtalya

  Ulaşım: M1 metro ağı Bande Nere metro istasyonuna 1-2 dakika yürüme mesafesinde. Milano’nun bir çok bölgesinden metro hatlarını kullanarak ulaşabilmek mümkün.

  Pazzeria’da şaşırtıcı bir şekilde; De dolle, Orval, Westvleteren, Westmalle gibi belçikanın en iyi biraları mevcut. Bunların yanında fıçı olarak italyan craft bira türleri ve avrupa ve dünyanın diğer ülkelerinden seçkiler mevcut barda.

  Baladin Milano

  Adres: Via Solferino, 56, 20121 Milano M1, İtalya

  Ulaşım: M2 metro hattı Moskova durağına 6 dakika yürüme mesafesinde olan bara diğer metro hatlarından da ulaşabilmek mümkün.

  Baladin Milano’nun tüm biraları kendi üretimleri. Fıçıda 11 adet biraları oluyor. Bunun yanında şişe bira seçenekleri de mevcut. Genel olarak ürettikleri bira türleri; barley wine, belgian strong ale, porter, stout ve blonde ale. Barın güncel menüsüne ise untappd uygulamasından ulaşılabilir.

  Shallo

  Adres: Via Vigevano, 6, 20144, Milano, İtalya

  Ulaşım: Bar Pora Genova’da. Navili Milan’ya gelip de mutlaka görülmesi gereken yerler arasında zaten. Bara M2 metro istasyonunun Porta Genova durağında inerek ulaşılabilir.

  Küçük bir bar, Shallo. Ama yolunuz Navili’ye düştüyse mutlaka uğrayın derim. Çoğunluğu yerel olmak üzere fıçıda 6 çeşit biraları var, bunun yanında avrupa ve amerika seçkilerinin yer aldığı kutu ve şişe bira seçenekleri de mevcut.

  Hops Beer Shop Milano

  Adres: Via Montebello, 14, 20121, Milano, İtalya

  Ulaşım: Mekan M2 metro hattı Moscova durağına 5 dakika uzaklıkta. Mekana Ayrıca M1 metro istasyonundan Cadorna durağından aktarma yaparak da ulaşabilir.

  Küçük bir yer Hops Beer Shop Milano, daha çok şişe dükkan görünümünde, ama içeride ve kapı önünde de bira içilebiliyor. Fıçı, kutu ve şişe bira çeşitlerine ulaşabilmek mümkün; zaman zaman haftalık yenilenen bir menüleri var. Güncel menülerine Untappd uygulamasından ulaşılabiliyor. Bir ayrıntı daha; italya’da çok yaygın olan Glavo uygulamasıyla da bu şişe dükkanından bira sipariş edebilmeniz mümkün.

  Roybeer

  Adres: Via Plino, 63, Milano, İtalya

  Ulaşım: Roybeer, M2 Metro istasyonu Piola durağına 11 dakika yürüme mesafesinde.

  Ziyaret ettiğim mekanlar arasında bira adına en iyi yerin burası olduğunu söyleyebilirim. Bira çeşidi çok fazla, bunun yanında bardak, ev birası malzemeri de var, ve fiyatlar da diğer yerlere göre oldukça uygun. Mutlaka ziyeret edilmesi gereken bir yer.

  Fakat şişe dükkanı biraz dar ve burada bira içilmiyor. Bunu dikkate almak gerek.

  Not: Pazar ve pazartesi kapalı olan mekan; Cumartesi 09:30-19:00, diğer günler ise 09:30-13:00; 15:30-19:00 arası açık.

  Son önerim Milan’ya trenle 38 dakika mesafede olan ve mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Como’dan. Milano ilinin kuzeydoğusunda İsviçre sınırında yer alan bu küçük şehir ismini aldığı Como gölü ile tanınır:

  Il Birratrovo

  Adres: Via Giosue Carducci 3, Como, İtalya

  Ulaşım: M2 metro hattı üzerindeki Centrale durağından Como’ya tren ile yaklaşık 38 dakikada ulaşılabilir. Tren bileti Centrale tren istasyonundan ya da go euro uygulamasından alınabilir.

  Bu mekanı listeye almamın nedeni hem Como’nun Milano’ya yakın oluşu ve hem de çeşitlilik açısından listedeki en iyi mekanlardan biri olmasıdır.

  Il Birratrovo’da çeşitlilik oldukça fazla. Yerel, Alman ve Belçika tarzı biralar ağırlıkta burada. Fıçıda da İtalyan kraft biraları var. Como’ya yolunuz düşerse mutlaka listenize alın.

  Bir Cevap Yazın

  Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

  WordPress.com Logosu

  WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Twitter resmi

  Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Facebook fotoğrafı

  Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

  Connecting to %s