Prag Bira Turu

68FAADF9-712C-4BAC-AC3A-35A922F1B4E1

Prag, Çekoslavakya ve Çek Cumhuriyeti’ne başkentlik yapmış tarihi açıdan önemli bir şehir; aynı zamanda dünyanın en büyük yazarlarından biri olan Franz Kafka’nın da memleketi. Tarihi ve kültürel açıdan önemli bir yere sahip Prag’da bira adına neler var, gelin hep beraber inceleyelim:

Öncelikle 4 günlük Prag turum sırasında hangi mekanları ziyaret ettim listeleyelim:

Maly/Velky

Beergeek Bar

Beergeek Beer Shop

Base Camp Pivni Galerie

Zly Casy

Pivovar U Supa

U Kunstatu

Maly and Velky

İnternet Adresi: http://www.malyvelky.cz

İngilizce “Little Big”, Türkçe “Biraz Büyük” anlamına gelen Maly/Velky’nin kökeni Slovakça’dır ve mekanın sahipleri de slovak kökenlidir. Gördüğünüz üzere Çekoslovakya’nın etkisi burada hâla devam etmekte…

Mekanda 8 adet fıçı biraya, dünyanın farklı yerlerinden şişe ve kutu biraya ulaşabilmek mümkün. Barın restoran bölümü de var ve rezervasyon ile gidilebiliyor. 2-Vinohrady Sokağında…

Benim Prag’da ilk tercih ettiğim yer burasıydı. Uçağın türbülans yapması beni hayli kötü yaptığı için burada sadece 2 bira içebildim fakat bavul için buradan 5-6 tane de bira aldım…

İlk biramız Sloven üretici Lobik’ten; Fruitpocalypse Now.

Lobik Bira Evi

Gregor Boltic uzun süren ev birası macerasından sonra 2016 yılının ilk baharında resmi olarak üretime başlar. Yıl sonunda Ülkedeki en iyi bloglardan biri tarafından Slovenya’da yılın bira evi seçilirler. Ertesi sene ise ratebeer tarafından Slovenya’nın en iyi ikinci bira evi ve en çaylak bira evi ödülüne layık görülürler.

Lobik, Fruitpocalypse Now, Abv: 6.2, American Pale Ale

Lobik, Fruitpocalypse Now,

Bulanık sarı renk ve kalıcı köpüğe sahip birada tropikal meyveler, çimen, malt ve greyfurt aromaları hakim, orta altı acılıkta Sek bir bitişe sahip birada koku tada göre daha iyi. American pale ale’den ziyade sanki bir NEIPA’yı andırıyor, benim puanım 74/100.

İkinci tercihim İsveçli üretici Stigbergets’den New and lmproved GBG

Stigbergets, New and lmproved GBG, % 6.5, lBU:65

Stigbergets New and improved GBG

Stigbergets yine şaşırtmadı. Greyfurt, mango, çam, çiçek, karamel aromasıyla orta gövdeli düşük karbonizasyonda bir bira. Benim puanım 82/100.

Mekandan ayrılırken Stigbergets American Pale Ale, East Cost Ipa, Lervig Sexy Liquid Robot, Medicine, O/o Enigma Nelson Suavin, Brewski Donkeyboy, La Pireta Black Block, De Dochter van de korenaar Finesse ve Charbon’u İstanbul’a getirmek üzere satın alıyorum.

Beergeek Beer Shop

İnternet Adresi: http://beergeek.cz/en/

Beergeek Bar

Ertesi gün ilk tercihim Beergeek Bar Şişe dükkanı oluyor. Kutu ve şişe bira çeşitleri Türkiye’den çok daha iyi, ama Avrupa’nın diğer şehirlerine göre ortalamanın altında. Evde bira yapımı malzemeleri de mekanda mevcut fakat çeşit çok az:

Evde bira yapımı malzemeleri
Alman’lar
Hollandalı’lar
Belçikalı’lar
Amerikalı’lar

Yerli Biralar

Şişe dükkanında ayrıca 5 adet fıçı bira çeşidi var:

İlk tercihim Victory Bira evinden Selene/Wild Saison.

Victory Bira Evi

Victory Bira Evi

1996 yılında Downingtown, Pensilvanya’da kurulan Victory bira evinin hikayesi 5. Sınıf öğrencileri Ron Barchet ve Bill Covalevski’nin 1973 yılında yollarının kesişmesiyle başlamıştır. Üniversiteden sadece bir kaç ay sonra Bill, babasının evde bira yaptığı ekipmanlardan etkilenerek bu hobiye giriş yapar. Aynı yıllarda (1985) Bill noel hediyesi olarak Ron’a bira kiti hediye eder ve böylece ikili arasında ev biracılığı konusunda dostça rekabet başlar. Aralarında yaşanan dostça rekabet ikisini de başarılı birer ev biracısı haline getirir. İkilin iş dünyasında yaşadıkları olumsuzluklar da buna eklenince bira yapını profesyonel hale getirme fikri ortaya çıkmıştır. Ron finansal analist olarak çalıştığı mesleği bırakıp Baltimore bira evinde (BBC) hollanda doğumlu ve alman biraları konusunda tecrübeli olan Theo DeGroen’in yanınında staj yapmaya başlar. Burada bir yıl çalışan Ron, bir yandan Weihenstephan’da eğitim almak için gerekli ön koşulları sağlamıştır. Ron’un BBC’den ayrılmasından sonra aynı pozisyonda çalışmaya başlayan Bill burada büyük başarı yakalar. Üretiminini yaptıkları özel alman biraları ile Great American Beer festivalinde BBC’nin birden fazla ödül almasında önemli rol oynayan Bill daha sonra Doemens Enstitüsüne katılmak için Münih’e gider. Ron ise Münih’teki eğitim yıllarından sonra Virginia’ya geri döner ve Old Dominion bira evinde bira ustası olarak 4 yıl çalışır. Kendi bira evlerini kurmak için yeterli birikime sahip olduklarına inanan ikili 15 Şubat 1996’da Pensilvanya’da ilk tanıştıkları yerde kendi bira fabrikalarını açarlar.

Victory/Selene Wild Saison % 7.5

Victory/Selene Wild Saison

Kokuda ekşi, şarap ve vahşi maya hissediliyor fakat tat çok zayıf, amber ale tarzı bir biraya benziyor. Benim puanım 59/100.

İkinci tercihim OB Bzart Krieken Lambic 2013.

Oud Beersel Bira Evi, OB Bzart Krieken Lambic 2013, Abv:%7

Tür: Brut Kriekenlambiek

Oud Beersel Bira Evi, OB Bzart Krieken Lambic 2013

Üretiminde vişne kullanılan ve 6 aylık doğal, kendiliğinden fermantasyon sonucunda şişeleme sırasında biraya şampanya mayası ve şeker ekleniyor ve şekilde en az 9 ay bekletiliyor…

Meyvemsi, asidik, ekşi, mayhoş, vişne aroması hissedilen biradaki aromaların dengesi harika. Benim puanım 81/100.

Sırada Sibeeria Bira Evi’nden Secret Geometry of Wood var.

Sibeeria Bira Evi

Kurucular Olga ve Ruslan ilk olarak bira evi için Beer Lab ismini düşünürler fakat daha sonra Polonya’lı bir bira evinin bu ismi kullandığını fark ederler ve Sibeeria adını kullanmaya başlarlar. Daha çok deneysel biralar üreten bira evinin ilk birası Berliner Weisse Raven bira eviyle ortak olarak üretilmiştir. İsveçli üretici Flying Biraevi ile ortak bira üretmeye devam ederler ve aynı zamanda da Alman bira evi Freigeist ile weizenbock üretmi gerçekleştirirler. Lollihop lpa bira evinin en bilindik ve sevilen birası olarak geçmektedir. Ondan fazla farklı biraları olan ve değişik stillerde biralar üreten bira evi Önceleri Batı Prag, Loundy’de üretimlerini gerçekleştiriyormuş, şimdilerde ise Beer Geek ve ekibiyle Prag’da Powerbrew bira evi altında daha büyük bir alanda 2018 yılının başından itibaren üretimlerine devam etmektedirler.

Sibeeria, Secret Geometry of Wood % 9.1, Whisky Barrel Aged lmperial Stout

Sibeeria, Secret Geometry of Wood

Kahve, kavruk tatlar, vanilya, çikolata, karamel, viski, meşe ve alkol aromasıyla iç ısıtacak cinsten bir bira. Benim puanım 77/100.

Oud Beersel Lambiek 3yd, % 5.7

Oud Beersel Lambiek 3yd

Yine bir lambik. Asidik, düşük gövdeli; elma, üzüm aromaların hissedildiği bir bira. Benim puanım 61/100.

Beergeek Bar

İnternet Adresi: http://beergeek.cz/en/

Beergeek Bar

Şimdi ise aynı mekanın barındayım. Burada fıçı çeşitleri daha fazla.

Beergeek Bar

ilk tercihim The Bruery’den Terreux Frutch Peach oluyor.

The Bruery

2008 yılında aile işletmesi olarak Güney Kaliforniya Orange Country’de kurulmuştur. Genellikle özel fıçılarda yıllandırılmış ve deneysel biralar sunmaktadırlar. Bruery ismi ise kurucu Patrick Rue’nin soy isminin takma adıdır. “Tahminim bRUEry şeklinde”

Amerikalı bir çok bira üreticisinin başlangıçta yaptığı gibi Patric ilk olarak evde bira üretmeye başlar fakat bu hobi onun bütün zamanını alır, -okuduğu avukatlık bölümüne zaman da harcayamaz hâle gelir- Sonunda verdiği emeğin karşılığını alan Patrick’in biraları bir çok ödül kazanır -o yıllarda avukatlık bölümünü de bitirir- mutfakta bira yapma işine son verir, California Bar sınavına çalışmak yerine Bira evi kurmaya karar verir. Amerikanın en önemli bira evlerinden biri olan The Bruery 2008 yılından bu yana üretimlerine devam etmektedir…

The Bruery, Terreux Frutch Peach, Abv: % 4.5, Sour, Berliner Weisse

The Bruery, Terreux Frutch Peach

Ekşi, mayhoş, şeftali, kayısı aromalarının dengesi muhteşem. Benim puanim 82/100.

The Bruery Girl Grey, % 8.5 Belgian Strong Ale

The Bruery Girl Grey

Üretiminde laktoz, badem ve yeşil çay da kullanılan bira belgian strong ale tarzında ve alkol oranı % 8.5. Yeşil çay aroması baskın bunun yanında malt, karamel aromaları hissediliyor. Orta gövde ve karbonizasyonda. Benim puanım 74/100.

Sıradaki biramız Sibeeria’dan Coco chanel Porter.

Sibeeria, Coco Chanel Porter, Abv % 4.7

Sibeeria, Coco Chanel Porter

Hindistan cevizi, kavruk tatlar ve vanilya aromalarının hissedildiği orta altı gövdede bir bira. Benim puanım 69/100.

Sıradaki bira Hollanda’nın ünlü bira evi De Molen’den;

Bira evi ve borefts hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki girileri okumanızı tavsiye ederim:

https://biramayasi.net/2017/11/23/borefts-2017-1-bolum/

https://biramayasi.net/2017/12/17/borefts-bira-festivali-2017-2-bolum/

De molen, Mooi & Meedogenloos, % 10.2, lmperial Stout

De molen, Mooi & Meedogenloos

Erik, düşük aromada karamel, çikolata, kavruk tatlar hissedildiği bir bira. Benim puanım 75/100.

Schlenkerla Urbock ile geceyi sonlandırıyorum.

Aecht Schlenkerla Rauchbier

Schlenkerla

Rauchbier” almanca “isli bira” anlamına gelmektedir. Kökeni oldukça eskilere; sümerler ve babillere dayanan ‘isli bira’ roma döneminde alman kabileleri tarafından daha da geliştirilmiştir. O günlerdeki temel süreç teknolojik üretim araçlarının dışında aynıydı. Çimlenmeye bırakılan arpa kurutulmak zorundaydı, bu ya güneş ışınıyla ya da açık bir ateşin altında yapılıyordu. Özellikle orta ve kuzey avrupa için oldukça zor bir yöntem olan güneş ışınının yerine genelde ateşte kurutma daha yaygın bir yöntemdi. Bu da dumanın maltlara nüfus etmesini ve biraya isli bir tat vermesine neden olmuştur. Bunun sonucunda isli ya da almanların değimiyle “rauchbier” ortaya çıkmıştır. Günümüzde üretim teknikleri gelişse de bira türünün üretim süreci günümüze kadar değişmemiştir…

Schlenkerla

İsli biranın en populer olduğu yer Almanya’nın bamberg şehridir. Bamberg’in en büyük iki üreticisinden biri olan Schlenkerla ilk olarak 1400’lü yıllarda üretim hayatına başlamış ve altı nesildir Trum ailesi tarafından yönetilmektedir. “Schlenkerla” ilk olarak nereden geldiği tam belli değildir. Kelimenin kökeni “schlenkern” fiili “kollarını iki yana sallamak” anlamına gelmektedir. Fakat burada kullanılan normal bir insanın yaptığı “kolunu iki yana sallama”eylemi değildir. İddaya göre eski bira üreticilerinden birinin -Andreas Grasen-ilginç bir yürüme yolu vardı; bu yolda yaşadığı bir kazadan dolayı, -belki de bira’dan ötürü- sarhoş ve kollarını komik bir şekilde sallamasından dolayı Schlenkerla “küçük çapkın” denmeye başlanmıştır. Kelimenin sonundaki “la” frenk lehçesinde tipik bir küçültme sıfatıdır…”

Schlenkerla, Urbock abv % 6.5, lBU:40

Schlenkerla, Urbock

Schlenkerla’nın sezonluk olarak ürettiği ve Ekim ayından Aralık’a kadar tadıma sunduğu biralardan biri Urbock. Birayı içer içmez yoğun bir is aroması damağımı sardı, bunun yanında malt, karamel ve bitişteki acılığın isle dengesi de güzeldi. Benim puanım 78/100…

Base Camp Pivni Galerie

İnternet Sitesi: http://www.pifko.info

Şimdiki durağım ise Base Camp Pivni Galeria şişe dükkanı.

Ulaşım: Namesti Miru’dan ilk olarak A metro hattını kullanarak Hradcanska durağında aktarma yaptım, oradan da 25 numaralı Lehovec tramvay hattıyla Letenske Namesti durağında inip 300 metre yürüdüm, yaklaşık 25 dakika sürdü.

Burada da güzel şişe ve kutu bira çeşitleri mevcut, lakin fıçı bira mevcut değil.

Seçenek çok fazla, tercih konusunda bir hayli zorlandım. Güzel bir stoutla başlamak istedim. İlk tercihim Tiny Ribel Bira evinden Imperial Chocolate stay puft marshmallow porter oldu. (Stout arayan porter bulur).

Tiny Ribel Bira Evi

Newport Batı Galler’de 2012 yılında kurulan bira evi Britanya’nın en genç bira ödülü kazanırlar ve bu ödülü kazanan tek gallerli bira evidir. Kuruldukları ilk yıl Galle bira yarışmasında altın, gümüş ve bronz madalya da kazanırlar.

2016 yılında SIBA (Society of lndependent Brewers) tarafından yılın Britanyalı bira evi seçilmişlerdir.

Tiny Ribel, Imperial Chocolate stay puft marshmallow porter, Abv: %9, lBU:28

Tiny Ribel, Imperial Chocolate stay puft marshmallow porter

Beklediğimden çok daha iyi bir bira. Çikolata, vanilya, kavruk maltlar, karamel, marshmallow, alkol aromaları hissediliyor. Bitişteki bitter ve tatlı aromaların dengesi müthiş. Benim puanım 82/100.

Alvinne Bira Evi

İlk olarak 2017 yılında molen Bira evinin  düzenlediği borefts2017’de biralarını deneme fırsatı bulduğum Alvinne bira evi 2002 yılında Doğu Flandre Brakel’de bulunan De Graal Bira evinde üretimlerine başlamıştır. 2004 yılında Moen Belçika’da kendi bira evlerini kurup üretimlerine burada devam etmişlerdir. Daha çok ekşi bira üreten ve bu biraların meyveli ve meyvesiz çeşitlerini fıçı görmüş olarak sunan bira evi ayrıca pale ale, saison, rye tripel, stout ve barley wine türlerinde de üretim yapmaktadır. Üretimlerinde kullandıkları “Morpheus” mayaları hem ekşi hem de ekşi olmayan biraların üretilmesinde kullanılmaktadır. 2008 yılında bira evinin maya kültürü uzmanı Marc De Keukeleire vahşi maya kültürünü Fransa’nın Auvergne bölgesinden seçip uygun şartlarda izole etmiştir. Morfeus saccharomyces cerevisae ve lactobacillus kültürlerinin karışımından elde edilmiştir. 6 çeşit fermantastayon tankı, 20 hl bira üretim sistemleri, genç bira ve meyveli biralar için 10 adet dinlendirme tankı, 100 adet şarap fıçısı ve her sene 1500 hl bira üretimi gerçekleştirmektedirler.

Cuvée Freddy Blubery, ABV: % 8

Brouwerij Boon, Geuze Mariage Parfait

-Başta bahsettiğim gibi bu biranın farklı verdiyonları var: Cuvée Freddy’nin meyveli versiyonu, Sigma’nın ise fıçı görmüş olanı (Ayrıca Cuvee Freddy’nin İki çeşidi mevcut; Cuvée Freddy Raspberry

Cuvée Freddy Blueberry. ) – Üretiminde Morpheus mayası kullanılılan, paslanmaz çelik tanklarda olgunlaştırılan, ekşi aromayı morpheus mayalalarından alan Klasik versiyonu Oud Bruin tarzında olan biramız Bordeaux şarabı fıçılarında yıllandırılmış ve Kanada yaban mersini eklenmiştir. Ortaya ekşi ve mayhoş aroması yüksek, yaban mersini, karamelin devhissedildiği düşük acılıkta ve dengeli bir bira çıkmış. Benim puanım 80/100.

Sıradaki bira Boon Bira Evinden Geuze Mariage Parfait

Brouwerij Boon, Geuze Mariage Parfait, Lambic-Geuze, Abv: %8

Brouwerij Boon, Geuze Mariage Parfait

Ekşi, mayhoş, maya, beyaz üzüm, limon ve elma aroması hissediliyor. Orta gövde yüksek karbonizasyon. Benim puanım 79/100.

Zly Casy

İnternet Sitesi: http://www.zlycasy.eu

Zly Casy

Çok kalabalik bir bar ve bir o kadar da büyük. Her katta farklı fıćı bira çeşitleri var. Üst katlarda yer bulamıyorum ve en alt katta ancak bar kısmının boş olduğunu görüyorum. İngilizce konuşmakta zorlanan bir barmen grubu var ama Ratebeer.com’da Prag’ın en iyi ikinci barı.

Zly Casy
Zly Casy
Zly Casy
Zly Casy
Zly Casy
Zly Casy

Bulunduğum kısımdaki şişe, kutu ve fıçi bira çeşitleri fotoğraflardaki gibi.

İlk tercihim Matuska Bira evinden Apollo Galaxy Pale Ale.

Matuska Bira Evi

13 Nisan 2003 yılında paskalya bayramında 1981 yılından beri bira üreten Martin Matuska tarafından Broumy Çek cumhuriyetinde kurulan bira evi 10 çeşit birasıyla üretimlerine o günden bu yana devam etmektedir.

Pivovar Matuska, Apollo Galaxy, Abv: %5.5

Pivovar Matuska, Apollo Galaxy

Beklediğimden çok daha iyi bir bira. Karamel, maltsı gövdenin yanında hafif acılık, greyfurt ve limon aroması eşlik ediyor. Orta gövde ve karbonizasyonda. Benim puanım. 75/100.

Sırada Benedict Klasterni lpa var.

Brevnovsky Klasterni Pivovar, Benedict Klasterni lpa %ABV: 6.5 lBU:50

Brevnovsky Klasterni Pivovar, Benedict Klasterni lpa

Bir ipa’dan beklediğim tat ve aromadan çok uzak. Sadece koku beklentileri karşılıyor. Benim puanım 69/100.

Pivovar U Supa

İnternet Sitesi: https://www.pivovarusupa.cz

Pivovar U Supa

 

Pivovar U Supa

Clementinum’da Mozart konserine gitmeden önce zamanım vardı. Etrafı dolaşırken tesadüfen denk geldiğim bir yer Pivovar U Supa. Kendi biralarını üretiyorlar ve lager türü. Light lager ve Dark Lager olmak üzere iki tür biraları mevcut. Konserden önce benim tercihim Light Lager oluyor.

U Kunštâtû

İnternet Sitesi: http://ukunstatu.cz

U Kunštâtû
U Kunštâtû

Sadece Çek biraları bulunan bu mekan ratebeer.com sitesinde üst sıralarda yer alıyor.

Tropical Rocket, lpa, Matuska Brewery Abv:%7

Tropical Rocket, lpa, Matuska Brewery Abv:%7

Üretiminde Citra, comet, el dorada ve amarillo kullanılan bira yine beklentilerimin üzerinde. Acılık ve aroma dengede. Ben greyfurt, çam ve maltsı aromaları alabildim. Puanım 77/100.

Prag Kalesi ve Pilsener Urquel ile Prag Bira turu yazımı sonlandırıyorum. 1842 yılında Plazen Çek cumhuriyetinde kurulan Pilsner Urquel, Pilsener (lager) türünün ilk örneğidir ve bira tarihinde önemli bir yere sahiptir. 176 yıldır ayni reçeteyi kullanan bira evi, üretiminin belirli bir bölümünde eski üretim tekniklerini kullanıp yeni ve esli tatları kıyaslamaktaymış.

Prag Kalesi

Tavsiyeler

Uğrayamadığım ama ratebeer.com tarafından Prag’da en iyilerden gösterilen, yolunuz düşerse yukarıdaki mekanlar haricinde uğrayabileceğiniz bar ve şişe dükkanları:

“Zly Casy Bottle shop:

Pivovarsky Klub

U Slovanske Lipy

Restaurace Kulovy Blesk”

Benim için dopdolu 4 gündü. Umarım sizlerde okurken aynı şeyleri hissetmişsinizdir. Önerileri de bekliyorum.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s