Gent Bira Turu

Giriş

Belçika  Bira Turuna Brüj ile başlamıştım. Yazının birinci bölümünü  -Brüj Bira Turu- henüz okumayanlar aşağıdaki bağlantıdan yazıya ulaşabilir:

https://biramayasi.net/2017/12/31/belcika-bira-turu-1-bolum-bruj/

İki günlük Brüj yolculuğu sonrası Gent’e ulaşmak üzere Brüj tren istasyonuna vardım. Brüj-Gent arası trenle yaklaşık olarak 30 dakika. Kendi aracı olanlar için eminim bu süre daha kısa olacaktır…..

Bu yazıda bir günlük Gent gezim sırasında bira adına deneyimlediğim şeylerin yanında gidip göremediğim ve  gezi sırasında keşfedemediğim yerlerden de bahsedeceğim..

Gent

IMG_2328.JPG
Korenlei Nehri

Brüj’e göre popülaritesi daha az olan, bence en az Brüj kadar güzel bir şehir Gent.  Özellikle mimarisi ve doğası görülmeye değer. Brüj’de olduğu gibi burada da bisiklet kullanımı oldukça yaygın. Sokaklarda arabadan çok bisiklet trafiği var…

IMG_2306.JPG
Gent, Belçika

Şehrin en beğendiğim bölümü resimdeki Korenlei bölgesi oldu. Nehirin kıyısında Duvel Tripel hops, chimay, hatta Cantillion tadımı yapan gruplar da mevcut. Bira kültürünü Gent’in her yerinde hissedebilmek mümkün…. 

IMG_2381.JPG

 Eşyalarımı kalacağım yere yerleştirdikten sonra  zaman kaybetmeden hem doğasını hem de bira kültürünü keşfetmek üzere Gent sokaklarına dalıyorum. Kısa bir Gent turundan sonra soluklanmak üzere marketten almış olduğum Duvel Tripel Hop ile Korenlei nehrine karşı Gent’de ilk biramı içiyorum:

Duvel Tripel Hop 2016: Duvel’in klasik şişesi Türkiye’de de bulunabiliyor. Normalde Strian Goldings ve Saaz şerbetçi otu kullanılarak üretilen biraya her yıl farklı bir şerbetçi otu eklenerek ve normaline göre daha yüksek oranda alkol ile (%9.5) Duvel Tripel Hops üretiliyor. 2016 yılında üretilen  HBC 291 şerbetçi otu kullanılmış. (Kuru ekleme, dry hopping olarak biraya eklenmiş) Şerbetçi otu aynı yıl (2016) piyasaya sürülmüş. Yüksek alfa asit değerine (% 11-12) sahip şerbetçi otunda limon, citrus ve çiçeksi aromaların ağırlıkta. 

IMG_4748.jpg
Duvel Tripel Hop

Tadım notlarına gelecek olursak  öncelikle % 9.5 olan alkol oranı birada kendini hissettiriyor,  çimensi ve çiçeksi kokular belirgin. Maya, karamel, maltsı aromalar da önde. Orta gövdede, orta üstü gazlılıkta ve tok ve kuru bir bitişi var. Ben klasik Duvel’e oranla daha çok sevdim. 

Keyifli bir biradan sonra listemde de yer alan ve Korenlei’ye de oldukça yakın  barlardan Waterhuis aan de Bierkant’a gidiyorum.

Waterhuis aan de Bierkant

Şehir merkezinde bulunan güzel bir bar. Çok kalabalık olmasa da sıcak bir ortamı var. Farklı noktalardan şehre gelen dostların buluşma noktası gibi bir yer.  Menüde ise daha çok yerel biralar mevcut. 

IMG_2469.JPG

Ayrıca Barın bira menüsüne aşağıdaki linkten ulaşılabilir:

http://www.waterhuisaandebierkant.be/waterhuis-prijslijst/?L=3

5179138905_e993930386_b
Waterhuis aan de Bierkant, Gent

Benim tercihim Trappist Arcel Brune oluyor. Brüj’de Blonde ale’ini denemiş ve çok beğenmiştim. Bulunması en zor trappislerden biri Achel. Bira Evi, Belçika’daki Trappist bira fabrikalarının en yeni ve en az bilinlerden biri. Bira, Hollanda sınırının hemen aşağısındaki Achel’deki Sint Benedictus Abdij’deki keşişler tarafından hazırlanır. Manastırın geçmişi 1600’lü yıllara dayanır; fakat bira evinin üretimi birinci dünya savaşında alman bira evi üreticileri tarafından durdurulmuştur. 1998’de yeniden kurulunan fabrika 2001’de ilk ürünlerini piyasaya sürmüştür. (Achel bira evi hakkında ilk olarak yazının birinci bölümünde, Brüj Bira turunda bahsedilmiştir.)

IMG_2451.JPG

Trappist Achel, Brune:  Beğendiğim bir belçika birası oldu. Kremamsı bir gövdesi, kahve rengi bir köpüğü var. Türlerine göre şerbetçi otu aroması daha yoğun, özellikle damakta daha belirgin. Bu tatların yanında karamel, maya, klasik koyu belçika biralarına özgü meyve tatları var birada. Alkol oranı % 8.

Bir sonraki durağım Trollekelder olduyor. Bu sefer bar çok kalabalık. Uygun bir yer bulmaya çalışıyorum.

tt

Tercihim Lambic tarzı bir bira oluyor. Doğal yollarla -doğada bulunan vahşi maya ile- fermante olan ekşilik ve asiditesi yüksek olan bir tür. Hayatımda ilk kez deneyeceğim için elbette heycanlıyım; Cantillion Geuze % 100 Lambic Bio.

-Cantillion Bira Evi Brüksel’de. Normalde Brüksel bira turu bölümünde bira evi hakkında bilgi vermem gerekirdi. Fakat çeşitli talihsizliklerden dolayı bira evine uğrayamadığım ve Brüksel’de de biralarını içemediğim için burada bahsetme gereği duydum. Bira evi hakkında ayrıca Brüksel Bira Turu yazımda da bilgi vereceğim. –

Cantillion Bira Evi: 1900 yılında Van Roy-Cantillon ailesi tarafından anderlecht, brüksel’de  işletmeye açılan Cantillion biranin evi o tarihten bu yana kullandığı bira yapıp aletleri (Kırmızı bakır kaplar, variller, bazıları 100 yaşından büyük) aynıdır. 1978 yılında kurulan Geuze-Lambic müzesiyle birlikte bira evi hizmetine devam etmektedir. Bira evinin ürettiği bira türleri Gueuze, Kriek, Rose de Gambirinus, Grand Cru Broucsella, Iris, Vigneronne, Saint Lambinus, Fou’foune, Cuvée Saint-Gilloise, Mamouche, Gueuze Lou Pepe, Kriek Lou Pepe, Framboise Lou Pepe ve Nath’dır.

Gueuze: 

18. yüzyılda Dom Pérignon adlı bir Benedictine keşişi, köpüklü olmayan beyaz şarapların harmanlanmasıyla birlikte şampanya prosesini keşfetmiş. Yaklaşık yüz yıl sonra Belçikalı Brabant’ta bir bira üreticisi çeşitli lambikleri harmanlayarak şişede ikincil fermantasyonu başlattmış ve Gueuze türü ortaya çıktmış. Gueuze, farklı yaşlarda ve meşe fıçılarda tutulan farklı tatların karmaşık bir karışımının nihai sonucudur…

Üretilen Lambic’ türü biralar bir yaşından sonra “genç” olarak adlandırılır ve üç yıl sonra tamamen olgunlaşır. Genç biralar, şişede ikinci fermentasyon için gerekli olan doğal şekerler içerirken, üç yıl boyunca olgunlaşan biralar, tat ve saf aromaya ulaşırlar.  

IMG_2490.JPG
Cantillion Gueuze % 100 Lambic Bio

Cantillion Gueuze % 100 Lambic Bio: Şimdiye kadar tattığım biralara göre çok farklı bir tat profiline sahip. Ekşilik ve asidite yüksek, maya kokusu da birada hissediliyor. Meyve tatları arasında ekşi elma ön planda. Vanilya ve farklı baharat tatları da alınabiliyor. Şampanyayı fazlasıyla andırıyor. Bira üstadı Michael Jackson’un da dediği gibi “Lambik herkesin birası değildir, fakat alkollü içeceklere az da olsa ilgisi olan biri onları kesinlikle etkileyici bulacaktır. Vahşilikleri ve ön görülemez doğalarıyla heyecan verirler. En iyi hallerinde şarap ve bira dünyasında bir buluşma noktası, en kötü hallerinde ise en azından tarihten alınan bir yudumdurlar. “

Bira barından ayrılıyorum.  Ertesi gün Antwerp yolculuğu var. Antwerp’e gitmeden önce şehrin önemli şişe dükkanı De Hop Duvel’e uğrayacağım…

26 Eylül pazartesi sabahı, güzel bir kahvaltıdan sonra, Antwerp yolculuğundan önce De Hop Duvel’in yolunu tutuyorum. 

IMG_2504.JPG
De HopDuvel Giriş

Mekana yaklaştıkça heycanım daha da artıyor. Önümde Antwerp ve Brüksel yolculuğu olduğu için buradan tadımlık bir kaç bira almaya karar veriyorum.

IMG_2506.JPG
De Hop Duvel

De Hop Duvel: Hop Duvel (Hop Devil) Asse çevresindeki mitolojik bir figürdür…. De Hopduvel’in geçmişi 1980’li yılların sonlarına dayanmaktadır. İlk olarak Cafe De Hop Duvel olarak açılan yer evde tüketim ve evde bira yapımı gibi daha büyük taleplerden dolayı mekan şimdiki adını almıştır. Kuruluşundan bu yana küçük işletmelere ve ev biracılarına daha çok önem verdiklerini söyleyen işletme 2007 yılından beri Brouwland’ın ev birası malzemelerini de satmaktadır. 

IMG_2512.JPG
İstemediğiniz kadar bardak

Gerçekten cennet gibi bir yer. Resimlerden de fazlasıyla belli oluyor bu durum. Öncelikle gbardakları inceliyorum. Hangisini alsam derken gözüm La Corne’nin meşhur bardağına gidiyor ve tam 17.5 Euro vererek bu bardağı alıyorum. 

7307468564_bc87e5ca68_z.jpg
De Hopduvel

p7120402_1468315462495_2.jpg

Burada evde bira yapımı için gerekli malzemeler de bulabilmek mümkün, fakat tatmin edici bir stokları yok.

brouwland
De Hopduvel, Ev yapımı bira malzemeleri

Mekandan yavaş yavaş ayrılıyorum. La corne bardağı ile birlikte Struise St Amatus ve De la Senna Brussel Calling 2015 alıyorum.. Gent’ten ayrılmadan önce De la Senna Brussel Calling 2015’i tatmaya karar veriyorum.

Brasserie de la Senne:  2002 yılında Zinneke parade etkinliğinde tanışan Yvan De Baets ve Bernard Leboucq Belçika’nın Flemen bölgesinde yer alan Sint-Pieters-Leeuw’de 2003’ün sonlarına doğru profesyonel olarak bira üretimine başlamışlardır. İlk olarak Sint-Pieter Brouwerij ismiyle kurulan bira evi 2 yıl boyunca başarılı üretimleriyle adlarından çokça söz ettirmişlerdir. Daha sonra Brüksel’e taşınmaya karar veren ikili bira evinin adını da Senne nehrinden de esinlenerek Brasserie de la Senne olarak değiştirmişlerdir. Brüksel’deki yeni bira evinin inşası 5 yıl sürmüştür, bu süre zarfında farklı bira evlerinde üretimlerini gerçekleştirmişlerdir… 

De la Senna Brussel Calling 2015:  Bira Evinin sezonluk olarak ürettiği biralardan bir tanesi, Belgian golden ipa. Alkol oranı % 6. Altın renginde beyaz ve kalıcı bir köpüğe sahip bir bira. tatlı ve acı aromaların dengesi beni fazlasıyla şaşırttı. çam, greyfurt, karamel, aromalarının hissedildiği güzel bir bira. İyi bir seçim yapmışım. Antwerp yolculuğu için doping etkisi oldu…

IMG_2520.JPG
De la Senna Brussel Calling 2015

Bu güzel birayı içtikten sonra Gent tren istasyonuna doğru yol alıyorum. Sırada Antwerp var.  Yazıyı Gent gezim sırasında uğrayamadığım ve sizlerin de merak edebileceği bir mekan bilgisi ile sonlandırmak istiyorum. Brüj Bira Turu 3. Bölüm (Antwerp)’te tekrar görüşmek üzere:

Uncle Babe’s Burger Bar:

Korenlei’ye yaklaşık olarak 700 metre, -8 dakika yürüme mesafesinde- bir yer.  Burger ve bira için güzel bir tercih olabilir. Menülerine aşağıdaki adresten ulaşılabilir:

http://unclebabes.com/

uncle-babe-s-burger-bar
Uncle Babe’s Burger Bar

L_0001209677.jpg

 

 

“Gent Bira Turu” için 2 yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s