Bell’s Bira Evi

images

Amerika’nın Michigan eyaletinin Kalamazoo ilçesinde 1970’lerin sonlarında faaliyete geçen Bell’s bira evinin hikayesi 15 galonluk bir  su ısıtıcısı, daha iyi bira arayışı ve sayısız evde bira deneyimiyle başlamıştır…

Bira evinin kurucusu Larry Bell, Kalamazoo Koleji’ne katılmak için Kalamazoo’ya taşınmıştır. Üniversiteden sonra Sarkozy Ekmek Fabrikasında çalışmaya başlayan Larry,  burada maya ve fermantasyona ilgi duymaya başlar. Kısa süre sonra, Larry kendi birasını yapmaya karar verir. İlk denemeler evde başlar. Yaklaşık olarak on yıl süren ev biracılığı deneyiminden sonra Larry ilk olarak Ev birası malzemeri satan tedarik mağazasını 1983 yılında Kalamazoo Brewing Co. adıyla açmıştır. 1985 yılında ise Larry 15 galonluk denemsiyle ilk ticari bira üretimini gerçekleştirmiştir. 

Adsız
Bell’s Bira Evinin açılışı manşetlerde

1986 Üretim 135 varile  (1 varil = 31 galon) ulaşmıştır. Başlangıçta dağıtımı  kendi kendine yapan Larry ve 9 kişilik bir personeli dağıtım ağını artırmıştır. 1989 yılına gelindiğinde yılda 500 fıçı nakliyeye başlayan bira evi Michigan eyaletinde dağıtım ağını güçlendirmiştir. 1990 yılında diğer eyaletlere de dağtıma başlamıştır.

2001 yılına gelindiğinde Bell’in orjinal şehir merkezinde yer alan Kalamazoo Bira Fabrikası, talebe ayak uydurabilmek için haftada 7 gün bira üretmeye başlamıştır.  Büyümeye daha fazla yer olmadığı için, ikinci bira fabrikası için girişimler başlamıştır.  2003 yılında gelindiğinde Bell’in Comstock Bira Fabrikası 32 dönümlük alanda Kalamazoo’nun yaklaşık yedi kilometre doğusunda inşaatına başlanmış, 2012 yılında ise 200 varillik tesisi ile lk üretimine başlamıştır.

rr
Bell’in Comstock Bira Fabrikası

2011 yılına gelindiğinde bira evinin kafesi eksantrik cafe bir Bira Bahçesi, yeni bir veranda ve yeni bir ana giriş yolu içeren 3 milyon dolarlık yenilemenin ardından yeniden açılmıştır.

2016 yılında Arkansas, Kansas, Louisiana, Mississippi, Nebraska, Güney Dakota ve Batı Virginia’daki Bell’in dağıtım alanına yedi eyalet daha eklenmiştir…

Biralar

Bells-Brewery-Beers-Small

Yıl Boyunca Üretilenler

Amber Ale

amber
Bell’s Amber Ale

İlk kez 1985 yılında Great Lakes (Büyük Göller) AmberAle olarak üretilen bira bira evinin amiral gemilerinden biri olarak bilinir. Etiketinde ördek, martı gibi sahil kuşları bulunan adı ilerleyen yıllarda sadece amber ale olarak anılmaya başlamıştır. Fakat bundan on bir yıl sonra yerel Michigan sanatçısı Kathleen Kalinowski’nin “ilham veren” Michigan manzaralarını içeren Amber ambalajı için bir dizi resim seçildi. 2016’daki ambalaj ye Amber’in etiket ve ambalaj yenileme çalışmasıyla beraber balıkçıllara geri dönmüştür.

Bell’s Amber Ale: Alkol Oranı % 5.8

Kalamazoo Stout

kalamaz.png

Adını Bell’s bira evi için her şeyin başladığı şehirden alan Kalamazoo Stout, bira evinin en klasik tariflerinden biridir. Alkol oranı % 6’dır. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm:

 

Lager Of The Lakes

lager.png

Çek Pilsners geleneğine uygun malt ve şerbetçi otu acılığı sunan Bell’s  Lager of the lakes (göldeki lager) gölde yüzmek kadar ferah ve serinletici olduğu tasvir edilmiştir. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm:

Oarsman Ale (Tart, session Wheat Ale)

sess.png

İlk olarak Kalamazoo şehir merkezindeki bira fabrikasında 2008 yılında üretilen Oarsman Ale, geleneksel session türünde üretilen bir biradır. Mayhoş, serinletici bir bira olan Oarsman ale’de cascade şerbetçi otu kullanılmaktadır. Alkol oranı % 4. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm:

Oatsmobile Ale 

oatt.png

“Aromatik. Cana yakın. Benzersiz. İlgi çekici. Daima Mutlu. Tam gövdeli. ” amerikan pale ale türünde bir bira olam Oatmobile ale için bira evinin tanımlaması bu şekilde. 

Oatmeal American Pale Ale, şeftali, mango ve tropik aromaların keskin bir karışımı için klasik ve modern Pasifik Kuzeybatı şeritlerinden oluşan, Mozaik, Ekuanot ™ (eski Equinox) ve Glacier’in bir karışımı olan şerbetçi otları kullanıyor. Birada kullanılan yulaf ise biraya ayrı bir tatlılık ve gövde katıyormuş. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm:

Bell’s Porter

porter.png

Bell’s klasik biralarından biri olan Porter benim bira evinin tadabildiğim tek birası, ve beğendiğim porterlar arasına girdi. İsli, kavruk tatların çikolata aromasının ve acı tatların hissedildiği orta gövdede bir bira. Mutlaka denenmesi gerekenlerden biri. 

Third Coast Beer

third.png

En sevilen sahil şeridinden ve Great Lakes bölgelerine verilecek olanThird Coast Beer adından da anlaşılacağı üzere, türetiminde taze soğuk şerbetçi otu ekleme (dry hopping) yönetemi kullanılan Amerikan Pale Ale’dir.  Bira % 4.8 alkol oranına sahiptir. 

Two Hearted Ale

two.png

2017 yılında Zymurgy okuyucuları tarafından en iyi bira seçilen Two Hearted Ale, Amerikan sitili bir indian Pale Ale’dir.  Yüzde 7 alkol oranına sahip bira. Sadece  Centennial şerbetçi otu kullanılan ve  Michigan’ın Upper Peninsula’sındaki Two Hearted Nehri adını alan bu Indian Pale Ale türündeki birada şerbetçi otu aramasının yoğun olduğu ürünlerden biri. Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoyu izlemenizi öneririm:

Özel Biralar

Expedition Stout-Russian Imperial Stout

exp.png

Birleşik Devletler’deki Rus İmparatorluk Stout’larının en eski örneklerinden biri olan Expedition Stout, yıllanabilir şekilde alarak hazırlanmış muazzamca karmaşık tatlar sunan bir bira.  2012 yılı üretimi Expedition Stout Denver’da düzenlenen amerikan bira festivalinde gümüş madalya kazanmıştır. 16 yıllık vintage ale ise 2011 yılında aynı festivalde altın madalya kazanmıştır. 

Hopslam Ale

hop.png

 

 

Kaynatma sırasında altı farklı şerbetçi otu kullanılan ve Simcoe şerbetçi otunun kuru ekleme (dry hopping) yapıldığı bira bira evinin en karmaşık prosese sahip biralarından biri. Double Indian pale ale stilindeki bu bira % 10 alkol oranına sahip bira hakkında daha fazla bilgi için aşağıdaki videoları izlemenizi öneririm:

 

Bira Evinin Diğer biralarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz:

https://www.bellsbeer.com/beer

 

 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s