Borefts Bira Festivali 2017 2. Bölüm

Borefts Bira Festivali 2017 1. bölüm kısmını henüz okumayanlar ya da hatırlamak isteyenler aşağıdaki bağlantıdan yazıya ulaşabilir:

https://biramayasi.net/2017/11/23/borefts-2017-1-bolum/

İkinci Gün

Yine erkenden uyanıp festival için Bodegraven’in yolunu tuttum. -Yazının birinci bölümünde amsterdam-bodegraven arası ulaşım ile ilgili bilgi vermiştim- Cumartesi olduğu için festivale erken gelen sayısı bu sefer daha fazlaydı. İlk gün olduğu gibi ikinci gün de bardak ve bira jetonlarımı alarak alana giriş yaptım. 

İlk gün gibi ikinci günde de saat 12:00’a bir dakika kala geri sayım yapıldı. Aşağıda yer alan linkteki videoda tüm bu anlattıklarımı görebilmek mümkün, dikkatli bakarsanız beni de görebilirsiniz:

Videodan da görüldüğü üzere alana giriş yaptım. Bu sefer bira severler daha coşkulu ve cuma gününe göre yeni yüzler fazla.

İlk gün on yedi adet bira denemiştim. Fakat önümde hala 200 çeşit bira var. Zor bir gün beni bekliyor…

İkinci günün ilk birası ev sahibi De molen’den, Hel & Verdoemenis 666-ish Bourbon Barrel Aged.

Hel & Verdoemenis 666-ish Bourbon Barrel Aged, De Molen: Daha önce Hel & Verdoemenis ve Hel & Verdoemenis Bourbon Barrel Aged’i içmiş ve ikisini de beğenmiştim. Bu birada serinin farklı bir çeşidi, russian imperial stout. % 11 alkol oranında. Birada bourbon ve kavruk tatlar çok net bir biçimde hissediliyor. Bu aromaların yanında kakao, vanilya, meşe aromaları ve kremamsı gövdesi var. Genel itibariyle acı bir bira, özellikle bitişte bu daha iyi hissedilebiliyor. Beğendiğim bir bira oldu. Üç birayı kıyaslarsam favorim  Hel & Verdoemenis Bourbon Barrel Aged.

1
Hel & Verdoemenis 666-ish Bourbon Barrel Aged, De Molen, Arkadaki siyahlı abi de bira evinin sahibi

Bakunin Bira Evi: Bu sefer Rus bira Evi Bakunin’in standına gidiyorum…  2013 yılında Alexander Romanenko, Yuri Mitin ve Vladimir Naumkin tarafından Saint Petersburg’da kurulan bira evinin ilk birası bir amerikan pale ale olan laughing Sam’dir. Bu bira ile büyük bir hareketlilik yakalanır daha sonra bira evi Rusya ve Avrupada adını duyurmayı başarır. Daha sonra bira evi 2016 yılında Estonya’da düzenlenen Tallinn bira festivaline katılır ve Eclipse biraları festivalde ilk 10 arasına girer…

img_3755-e1510848173883.jpg
Eclipse Cocoa Milk Imperial Stout, Bakunin

Eclipse Cocoa Milk Imperial Stout, Bakunin: Yüzde 11,5 alkol oranına sahip bira oldukça tatlı. Kavruk, laktoz, kakao, kuru meyve, karamel aromalarının hissediliyor ve orta-yüksek arası gövdeye sahip düşük karbonizasyonlu bir imperial stout…

Festivaldekilerin baskına daha fazla dayanamadım ve Sour Bira denemeye karar verdim. Ekşi ve tuzlu tatlarla aramın çok iyi olmadığı için hep bu tür biralara mesafeli yaklaşmışımdır. Zaten ülkede de imperial stout ve ipa çok fazla olmadığı için yurt dışına gittiğim zaman ilk tercihim bu bira türleri oluyor…

2004 yılında kurulan 2011 yılında küçük bir köy olan Belçika  Zwevegem, Moen’de yeni üretim tesisine taşınan Alvinne Bira Evi’nin ekibi, Marc DeKeukeleire (maya ve hijyen yönetimi), Davy Spiessens (Bira Ustası, yönetici) ve Glenn Castelein (Fıçı yönetimi, Halkla İlişkiler) olmak üzere 3 kişiden olşuyor. dokuz çeşit bira üreten bira evi üretimlerinde meşe fıçısı kullanıyor ve meyveli biraları tercih ediyor. Özellikle tür olarak sour/wild, barley wine ve belgian ale ile öne çıkan bira evi 2010 yılından beri aralıklarla Boırefts’e katılım sağlıyor…

Alvinne Biraevinden tercihim Cuvee Sofie Rabarber oluyor…..

Cuvee Sofie Rabarber, Alvinne: Birayı beğendiğimi itiraf edebilirim. % 8 alkol oranına sahip meyve aromalarının yoğun olduğu bir bira; -Özellikle, kırımızı şarap, muz, limon, maltsı aromalar yoğunlukta… Benim için güzel bir başlangıç oldu, bu türe alışmam adına daha çok farklı bira tatmam gerek.

img_3756-e1510849841293.jpg
Cuvee Sofiee Rabarber, Alvinne

Sırada Galway Bay Bira Evi var. 2009 yılında Galway, İrlanda’da kurulan bira evinin Galway ve Dublin’de toplam 11 tane barları bulunmakta. 

Goodbye Blue Monday, Galway Bay Biraevi: Şikagolu Begyle bira evi ile ortak olarak üretilen bir indian pale ale. Üretiminde yulaf da kullanılan biranın şerbetçi otları Columbus, Citra, Cascade ve Mosaic. Çam, çimen, tropikal meyve aromalarının ağırlıkta olduğu orta gövdeli bir ipa.

qqq
Goodbye Blue Monday, Galway Bay Bira Evi

Yine Pöhjala bira evinin standına doğru gidiyorum. Bu seferki tericihim Talveöö oluyor. 

Talveöö, Pöhjala Bira Evi: Beklentilerimin çok üzerinde bir baltic porter.  Yumuşak içimi, hindistan cevizi, çikolata, vanilya, kahve ve biber aromalarının bir arada ve dengede olduğu bir bira. Alkol oranı % 9.

IMG_2320.JPG
Talveöö, Pöhjala

Bu biradan sonra festivale biraz ara vermek gerektiğini düşünerek, De molen bira evi ve molen cafe’yi gezmek hem de bir kaç tane bira almak için yola koyuluyorum.

De Molen Bira Evi
De Molen Bira Evi, Bodegraven

Öncelikle De Molen’in şişe dükkanına uğruyorum. Çok küçük bir yer ve herkesi sıra ile alıyorlar. Maalesef bu kısımdan resim çekmemişim. İkinci gün geldiğim için bir çok bira bitmiş. Ben de Amsterdam’dan bira alırım düşüncesiyle sadece 1-2 bira alıyorum buradan ve Molen Cafe’ye geçiyorum.

IMG_2344
Molen Cafe Giriş
IMG_2345
De Molen Cafe
IMG_2352
Sun & Moon, De molen-Tempest

Sun & Moon, De molen-Tempest: Şiştaki Mantarı ve Yosun ile yapılan bir Imperial Stout. Birada kavruk tatlar ağırlıkta yoğun olmayan isli bir aroma var, bunun yanında hafif bitki, karamel yüksek karbonizasyona sahip bir bira. Alkol oranı % 10.

IMG_0078
Sun & Moon, De molen-Tempest ve Ben.

Tekrar festivale dönüyorum.  Brew By Numbers Bira evi standını önünden geçiyorum. Açıkçası bu bira listemde yoktu, fakat yine de bir bira denemek istedim. Londralı mikro bira evinin biraları numaralardan oluşuyor. Ben de 55|05 Doluble IPA-Citra & Ella’yı deniyorum.

55|05 Doluble IPA-Citra&Ella, Brew By Numbers: %8,2 alkol oranına sahip bir imperial IPA. Koku çok harika; greyfurt, mango, çam, ananas. Fakat aynı şeyi tat için söyleyemeyeceğim. Gövdesi düşük, bir de ben nedense biranın kontemine olduğunu düşünüyorum, ama tadın ne olduğuna dair kesin bir çıkarımım yok… 

Cloudater bira evinin bulunduğu standa doğru gidiyorum. Fakat acıktığımı da hissediyorum, ve pizza sipariş ediyorum. 4 bira jetonu (8 euro) karşılığında çok güzel bir pizza alıyorum. Biram ise Ne DIPA Lemondrop Galaxy.

Cloudwater
Ne DIPA Lemondrop Galaxy, Cloudwater Brewing Co. ve Pizza

Ne DIPA Lemondrop Galaxy, Cloudwater: Normalde birada limonu pek sevmiyorum, fakat bu birada limon tadı çok önde olmadığı için benim çok hoşuma gitti. Tropikal meyve, portakal, malt. Bitişte ise greyfurt aroması. Yine güzel bir bira. Alkol oranı % 8,5.

Sırada Hollandalı Kwartje Bira evi var. Brute Force’u tadıyorum. 

IMG_3757
Kwartje Bira Evi

Brute Force, Kwartje: Beklediğim kadar iyi bir bira değil. Yüzde 11 alkol oranına sahip, alkolü hissedebiliyorsunuz. Çikolata ve isli tatlar önde. Orta-düşük govdeli bir imperial stout.

IMG_3758
Kwartje Bira Evi, Brute Force

Sırada Ægir Bira evi var… ‘İskandinav mitolojisinde Ægir, Kári’nin (Rüzgar) ve Logi’nin (Yangın) kardeşi ve okyanusun efendisi olan dev olarak tanımlanmaktadır. Efsaneye göre Ægir’in salonu parlak altın ile aydınlatılır. Her yıl İskandinav Tanrıları salonlarında biranın ve yemeklerin sihirli bir şekilde misafirlere taşınması ve içki boynuzlarının doldurduğu büyük bir ziyafete vermektedirler. Bira ustası da dev Ægir’dir. Iskandinav Mitolojisi’nin baş tanrısı Odin’e göre Ægir en iyi birayı üretmektedir. Odin’in oğlu ve İskandinav Mitolojisi’nin bir başka tanrısı olan Thor, dev Hyme’den  bir kilometre derinliğinde dünyanın en büyük bira fırını çalıp Ægir’e vermiştir ve Ægir üretimlerine bu fırında devam etmiştir…’

İskandinav Mitolojisi’ndeki Ægir’iden ilham alan ve aynı adı taşıyan Norveç’li bira evi 2007 yılında kurulmuştur. Kurucuları ve Bira ustaları Evan Lewis 1989 yılında evde bira yapımına başlamıştır. 2012 yılında yeni bira fabrikalarını açan bira evi ileride arpa, baharat ve otlardan yapılan bir iskandinav içkisi olan aquavit ve Single Malt viskisi de üretmeyi planlıyormuş….

Ægir Bira Evi’nin standına doğru yaklaştım, daha önceden de listemde olan ve bira dostlarının da önerdiği Lynchburg Natt Imperial Porter’ı tatmaya karar verdim.

IMG_3771
Ægir Bira Evi, Norveç

Lynchburg Natt Imperial Porter, Ægir Bira Evi: % 10 alkol oranına sahip biramız Jack Daniels fıçılarında yıllandırılmış, bira evinin sınırlı sayıda ürettiği bir porter… Bulanık gri köpüğü -köpük son yuduma kadar size eşlik ediyor- koyu kahve rengi rengi olan bir bira. -Bir porter’a göre şaşırtıcı derecede yüksek gövdeli ve aromatik- Kremamsı bir yapısı var, çikolata, karamel, vanilya, bourbon, kavruk tatlar. Bitiş uzun ve damakta tatlar da kalıcı…

Lynchburg Natt Imperial Porter, Ægir Bira Evi
Lynchburg Natt Imperial Porter, Ægir Bira Evi

De Molen Bira Evi ile devam ediyorum. Bu seferki bira Kaal &Krul Bowmore Barrel Aged. 

Kaal &Krul Bowmore Barrel Aged, De Molen: İs, malt, karamel, domuz pastırması, arkadan gelen hafif kahve tatları ve acı bir bitişi var. Alkol oranı %15,7. Alkolü hissediyorsunuz ama o kadar da rahatsız edici seviyede değil. Gövdeli bir bira…

10
Kaal & Krul Bowmore Barrel Aged

İkinci gün içtiğim diğer biralar hakkındaki yorumlarım ise şöyle:

Jan&Charlotte, Black Vermont Ipa, De molen Bira Evi: Üretiminde pilsener, karamel, münih ve kavruk maltı ; yulaf maltı ve ezmesi mısır, şerbetçi otu olarak apollo, perle (acılık), Citra, chinook ve cascade soğuk ekleme olarak kullanılan % 7,5 alkol oranına sahip bir bira… Şerbetçi otu aromaları iyi özellikle turunçgil aroması bolca hissediliyor fakat eklendiği söylenen kavruk ve karamel maltından gelen tatları hiç hissedemedim. 

Stoute Jeanette, Spiced/Herbed Beer-Imperial Stout, De molen Bira Evi: Yine deneysel bir De Molen ürünü. Kavruk Malt, biber, tuz (evet tuz), ve ayırt edemediğim bir sürü farklı baharat aroması. Dengeli bir bira olduğunu söyleyemeyeceğim. Alkol oranı % 12.

Barcelona Tropical, Indian Pale Ale, La Pirata: Kokuda ve tatta tropikal meyve aromalarının baskın olduğu bir ipa, bitişte ise greyfurt aroması kendini hissettiriyor. Şerbetçi otu yönünden zengin oluşunu taktir ettim. Fakat gövde biraz daha yüksek olmalıymış.

La Pirata
Barcelona Tropical, La Pirata

Soma Ipa, Tempest Brewing Co.  %6.8 alkol oranına sahip ortalama bir ipa. Greyfurt, ve malt tadı hissediliyor bolca fakat daha fazlası yok. 

West Cost Ipa, Stigbergets: Daha önce şişeden içtiğim ve çok beğendiğim birayı, fıçıdan da tatmak istedim. Stigbergets Bira Evi gerçekten ipa konusunda çok başarılı. Portakal suyu renginde olan birada ananas, mango, greyfurt, çam aromalarını ve kokusunu alabilmek mümkün. Çok dengeli ve kremamsı bir gövdesi var.

Festivalin kapanışını De molen bira evinin % 21,3 alkol oranına sahip Hel & Verdoemenis Bowmore Barrel Aged Eisbock’u ile kapatıyorum. Böyle bir festivale yakışır bir kapanış bence. 

Hel & Verdoemenis Bowmore Barrel Aged Eisbock: Üretiminde pale, brown, çikolata, kavruk ve karamel maltları; saaz ve premiant şerbetçi otları kullanılan ve bowmore fıçılarında yıllandırılan; 102 EBU, 297 EBC değerlerine sahip bir bira. Benim biradaki alkol eşiğimin fazlasıyla üstünde… İlk yudumda alkolü hissetmek mümkün; ama bu alkolün % 21,3 olması imkansız… biranın yağsı, viskoz bir yapısı var.  Ayrıca karamel, kavruk malt, çikolata, meşe aromalarıyla gövdeli bir bira. Mutlaka tadılması gerekenlerden….

Hel & Verdoemenis Bowmore Barrel Aged Eisbock
Hel & Verdoemenis Bowmore Barrel Aged Eisbock

Festivalin Dikkat Çekenleri

İki gün boyunca toplam otuz dört adet bira tadabildim. Beklediğim sayının üstüne çıktığımı düşünüyorum. Bunda bardakların küçüklüğü, zamanın uzunluğu ve içilen su miktarının payı da var tabi.  Benim için tamamiyle sorunsuz, keyifli iki gün geçti. Kendi adıma festivalin enlerini sizlerle paylaşmak istiyorum:

Festivalin Öne Çıkan Bira Evleri

De Molen Bira Evi, Hollanda: Zaten birinci yazıda bira evinden fazlasıyla bahsettim. Harika bir festival düzenlediler, sayelerinde harika biralar tattım ve yeni bira dostlarıyla tanıştım. Festivalin atmosferi de harikaydı tüm bunların yanında Molen bira evinden 60 çeşit bira olması gerçekten taktire şahandı.. Sadece festival zamanı değil, yolunuz Amsterdam’a düşerse trenle yaklaşık bir saatte varabileceğiniz -bodegraven- her bira severin ziyaret etmesi gereken bir bira evi.

Stigbergets Bira Evi, İsveç: Festivalde neredeyse bütün biralarını denedim ve hepsi de tek kelimeyle mükemmeldi. Beğenmediğim biraları yoktu, sadece mükemmel ve güzel olanlar şeklinde sıralabilecek biraları vardı. daha çok İndian pale türünde biralar üreten İsveçli bira evi Stigbergets mutlaka denenmesi gereken bira evlerinden.

Pöhjala Bira Evi, Estonya: Festivalde üç adet biralarını denedim hepsi de çok lezzetliydi ve ilk on biram arasında bu bira evinden de bira var. Gerek Berlin gezim sırasında gerekse festivalde sempatimi kazanan bir bira evi oldu. Estonya’ya yolum düşerse mutlaka ziyaret edeceğim bir bira evi olacak. 

Cloudwater Bira Evi, İngiltere: Bir indian pale ale seven biri olarak yine bu bira evinden de festivalde bir çok bira denedim. Gerek biraları, gerek felsefleri gerekse kısa sürede göstermiş oldukları başarılarıyla favorilerim arasına girdi. Manchester şehrine yolum düşerse mutlaka ziyaret edeceğim bir bira evi olacak.

Festivalin Öne Çıkan Biraları

İki gün sonunda tattığım otuz dört bira arasından sıra gözetmeksizin -çünkü sıralama benim için gerçekten zor- ilk on bir biramı sizlerle paylaşacağım, biralar hakkında detaylı bilgileri yazıda paylaşmıştım:

 1. Stigbergets Bira Evi- Amazing Haze-Indian Pale 
 2. Pöhjala Bira Evi-Pime öö Islay Bourbon Barrel Aged-Imperial Stout.
 3. Cloudwater Bira Evi-NW DIPA Galaxy-İmperial Indian Pale Ale
 4. De Molen Bira Evi-Hel & Verdoemenis 666-ish Bourbon Barrel Aged-İmperial Stout.
 5. Stigbergets Bira Evi-Business As Usual-Indian Pale Ale
 6. La Pirata Bira Evi -Black Block Bourbon Barrel Aged-İmperial Stout
 7. Ægir Bira Evi-Lynchburg Natt -Imperial Porter
 8. Närke Kultur Bira Evi: Romkaggen Stormaktsporter-Imperial Stout
 9. De Molen Bira Evi- Push & Pull Bourbon BA-Tiramusu Stout
 10. Cloudwater Bira Evi-Ne DIPA Lemondrop Galaxy_Indian Pale Ale
 11. Bakunin Bira Evi-Eclipse Cocoa Milk Imperial Stout 

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google fotoğrafı

Google hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s